top of page
baru-1-1 (1).jpg
Nová koncertní mistryně PKF- Prague Philharmonia a Karlovarského Symfonického Orchestru Barbora Kolářová byla americkými medii popsána jako „nažhavená” a „výrazná“ houslistka, která „má ráda dramatický projev“ (New York Times), jako houslistku s „pozoruhodně silným, bohatým tónem, skvělým rytmickým drajvem a vytříbenou technikou“ (Whole Note) i jako „hudební osobnost, která ráda hledá nové cesty“ (Classical Modern Music). Barbora Kolářová je uznávána jako jedna z nejpřednějších houslistek, které v posledních letech Česká republika vyprodukovala.
 
Barboru Kolářovou jako umělkyni definuje hledání tvůrčí rovnováhy. Dívá se do minulosti i budoucnosti, aby našla nová pojítka mezi nimi. Díky klasickému hudebnímu vzdělání se ve svém uměleckém výrazu soustředí na přesné detaily a virtuozitu, ale zároveň tyto dovednosti tvůrčím způsobem využívá, aby klasickou hudbu obohatila novými standardy díky spolupráci s žijícími skladateli na nových dílech a při objevování ztracených děl z minula.
Mezi její nedávné projekty patří premiérová vystoupení a nová díla pro housle, jako jsou „Imp in Impulse“ Pascala Le Boeufa, „Houslový koncert č. 2“ Davida Ludwiga, „Capriccio pro sólové housle“ Sheridana Seyfrieda, „Unstrung“ Alyssy Weinbergové, „Téma a variace“ Antonia Sanze, „Alma“ Daniela Withworthe pro sólové housle a elektronické nástroje, mnoho děl Rain Worthingtonové, Nicholase Hubbella a konečně, docela nedávno, premiéra skladby „All Kinds of Fire Inside Our Heads“ pro housle a přednahranou elektroniku od Che Buforda, „Triple Concerto“ pro housle a perkuse od Pascala Le Boeufa a „Keruvim“ pro sólové housle od Davida Ludwiga.
 
Její debutové album „Imp in Impulse“ (New Focus/Furious Artisans) obsahuje dosud nevydaná virtuózní sólová díla od roku 1963 do současnosti z pera Jeana Françaixe, Klementa Slavického a Pascala Le Boeufa. Toto sólové album se dostalo mezi nejlepší nahrávky žebříčku bloggerů z „An Earful“, kteří Barbořin výkon označili za „velkolepý“ s „osobností i umem a... značnou virtuozitou skloubenou s expresivností, která je vlastní celé nahrávce“. Barbora na albu zanechala „vlastní, velmi osobní otisk“ (Classical Modern Music).
 
V poslední době Barbora Kolářová hrála v sólových i komorních projektech v Carnegie Hall, Verizon Hall ve Filadelfii, v Kennedyho uměleckém středisku, v Suntory Hall v Tokiu, v Centru orientálního umění v Šanghaji, v Národním centru umění v Pekingu, Kulturním centru v Hongkongu, v Dewan Philharmonik Petronas v Kuala Lumpuru, v koncertních síních ve Vídni, Varšavě, Záhřebu i slovinském Mariboru.
 

Coby sólistka a velmi žádaná komorní hráčka se Barbora představila na festivalech, jako jsou Haydnovy hudební slavnosti, Mladá Praha, Festival Miloše Formana v roce 2012 v Národní galerii ve Washingtonu, který představoval českou hudbu 60. let minulého století, dále festival The Sound of Piano, mezinárodní hudební festival Strings & Voice China v čínském Si-anu, festival komorní hudby pořádaný Malajskou filharmonií, Curtis Summerfest, Artosphere Music Festival, hudební festival v Manchesteru, Unruly Sounds, Virtual Phestival ve Filadelfii, Recital Stream či festival TURN UP. Barbora rovněž spolupracovala s mnoha orchestry, například s Českou filharmonií, Contemporary Youth Orchestra v Clevelandu, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, orchestrem Národního divadla, Západočeským symfonickým orchestrem, orchestrem v Limoges či s Academy Sinfonietta Orchestra.

 

Vedle mezinárodních sólových projektů se Barbora rovněž představila jako hostující umělkyně České filharmonie (2013-2016), hostující koncertní mistr filharmonie v Minas Gerais v Brazílii (2017-2018) and houslistka Lincolnova centra v New Yorku (2016-2019). Rovněž pravidelně vystupovala jako vedoucí druhých houslí v Malajské filharmonii (2015-2020).
 
Barbora je držitelkou ocenění z mnoha mezinárodních soutěží, například z Lincolnova centra, z newyorské mezinárodní hudební soutěže Golden Classical Music Awards, z Manhattan International Music Competition i soutěže virtuózů v Salcburku. Získala rovněž cenu Broada Erleho a zvláštní diplom na stipendijní soutěži Vadima Repina, jakož i ocenění ze soutěže newyorské International Artist Association, z Remember Enescu v Bukurešti, Telemannovy soutěže v Polsku, Prague Junior Note, a hlavní cenu v soutěži sólistů v Michiganu.
 
Bakalářský titul ve hře na housle získala na Curtisově hudebním institutu v roce 2012. O dva roky později absolovala magisterský cyklus na Yaleově hudební škole. Barbora je rovněž spoluzakladatelkou a uměleckou ředitelkou hudebního festivalu v Lake George. Její hlavní pedagogové jsou Pavel Prantl, Charles Avsharian, Arnold Steinhardt a Ida a Ani Kavafianovy.
 
Barbora vlastní velmi vzácné housle Josepha Antonia Laskeho z roku 1780 a od společnosti WOOD & Company Financial Services, a.s. má zapůjčené housle Tommasa Balestrieri z Cremony z roku 1750.
V současné době žije v Praze v České Republice s manželem Adamem a dcerou Elesemond.
Z anglického jazyka preložil Jan Flemr
bottom of page